środa, 23 stycznia 2013

Książki Które...

Okładka
"A zatem przeczytałeś w gazecie, że ukazała się powieść Jeśli zimową nocą podróżny,  nowa książka Italo Calvina, pisarza, który od wielu lat niczego nie opublikował. Zaszedłeś do księgarni i kupiłeś egzemplarz. Postąpiłeś słusznie.
Jeszcze w oknie wystawy dostrzegłeś okładkę z poszukiwanym tytułem. Podążając tym widocznym tropem, utorowałeś sobie drogę poprzez zwarte zasieki Książek Nigdy Nie Przeczytanych, które spoglądały na Ciebie ponuro z księgarskich stołów i półek, usiłując Cię onieśmielić. Lecz ty wiesz, że nie powinieneś dać się zbić z tropu, że pośród nich rozciągają się całe hektary Książek Których Równie Dobrze Możesz Nie Czytać, Książek Przeznaczonych Do Celów Innych Niż Lektura, Książek Przeczytanych Jeszcze Zanim Je Otwarto Gdyż Należą Do Kategorii Tych Co Zostały Przeczytane Jeszcze Przed Napisaniem. Pokonujesz pierwszy obwód przedmurza i oto rusza na ciebie piechota Książek Które Z Pewnością Byś Przeczytał Gdybyś Miał Przed Sobą Więcej Niż Jedno Życie Ale Niestety Dni Ci Przeznaczonych Jest Tyle Ile Jest. Jednym susem przeskakujesz przez nie i kierujesz się pomiędzy zastęp Książek Które Masz Zamiar Przeczytać Chociaż Przedtem Powinieneś Przeczytać Inne, te Nazbyt Drogie Które Będziesz Mógł Kupić Kiedyś Za Pół Ceny, Książek Idem Jak Powyżej Gdy Ukażą Się W Wydaniu Kieszonkowym, Książek Które Przeczytali Już Wszyscy A Zatem Jest Tak Jakbyś Ty Przeczytał Je Także. Udaremniając te ataki, zmierzasz pod wieże fortyfikacji, gdzie stawiają opór Książki Które Od Dawna Zamierzasz Przeczytać, 
Książki Których Od Lat Poszukujesz Bez Powodzenia, 
Książki Które Dotyczą Tego Czym Właśnie Się Zajmujesz,
Książki Które Chcesz Mieć Pod Ręką Na Wszelki Wypadek,
Książki Które Mógłbyś Odłożyć Na Wakacyjną Lekturę,
Książki Którymi Mógłbyś Zapełnić Wolne Miejsce W Twojej Bibliotece,
Książki Które Rozbudzają W Tobie Ciekawość Niespodziewaną Gwałtowną i Niezbyt Wyraźnie Usprawiedliwioną. 
Tak oto zdołałeś ograniczyć siły zbrojne do zbioru z pewnością nadal pokaźnego, lecz dającego się sprowadzić do skończonej liczby, chociaż to uczucie względnej ulgi nadal nękają podjazdy Książek Dawno Temu Przeczytanych Które Należałoby Przeczytać Ponownie, a także podjazdy Książek Pozornie Przez Ciebie Przeczytanych Które Najwyższy Czas Byłoby Przeczytać Naprawdę."

Italo Calvino: "Jeśli zimową nocą podróżny". Państwowy Instytut Wydawniczy (seria wydawnicza: Współczesna Proza Światowa), Warszawa 1989, s. 8-10, tłum. Anna Wasilewska.

4 komentarze:

 1. O, intrygujące. "Podróżny" i tak jest wysoko na mojej liście do przeczytania. Myślę, że w tym roku się załapie, choć może dopiero zimową porą 2013/14. Będę polował na to samo wydanie, bo mam duży sentyment do tej akurat serii (podobnie zresztą do serii KIK). Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zimowa pora, jako sugerowana tytułem, jest dobrym pomysłem. :-)
   Ja też lubię obie serie (a także BB Muzy), dlatego podałam tę informację w opisie cytatu. Szkoda, że mam egzemplarz biblioteczny, bo własny chętnie bym Ci pożyczyła. Pozdrowionka!

   Usuń
  2. Spoko - zlokalizowałem to wydanie w bibliotece, w której pracuję, więc pod samym nosem :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...