niedziela, 29 lipca 2012

Lucy Maud Montgomery: "Błękitny Zamek"


Okładka

"Nie zapalali światła - wystarczały im kapryśne odblaski kominka, w których świetle twarze ich już to wynurzały się z cienia, już to zapadały weń z powrotem. Gdy świst wiatru potęgował się, Edward zamykał drzwi, zapalał lampę i czytał Joannie poezje, rozprawy naukowe lub wspaniałe, soczyste opisy dawnych wojen. Beletrystyki nie uznawał - zaklinał się, że go nudzi śmiertelnie. Joanna jednak sama dla siebie czytywała od czasu do czasu powieści, nowele lub humoreski. Wyciągnięta wygodnie na wilczych skórach rozkoszowała się do syta swą lekturą, rozmyślając, wzruszając się lub śmiejąc. Edward na szczęście nie należał do tych uprzykrzonych ludzi, którzy nie potrafią wysłuchać czyjegoś śmiechu nad książką, by nie zapytać od razu: "Co cię właściwie tak śmieszy?" "

Lucy Maud Montgomery: "Błękitny Zamek". Nasza Księgarnia, Warszawa 1985, s. 109; tekst opracowano na podstawie wydania polskiego z 1926 r.

2 komentarze:

  1. To chyba jedna z najpiękniejszych książek... Przynajmniej moim skromnym zdaniem:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też się bardzo podoba. :-) Przymierzam się do przeczytania jej w innym tłumaczeniu i w pełnej wersji (słyszałam, że to tłumaczenie jest wersją okrojoną). Ciekawa jestem, jak wypadnie porównanie. :-)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...