czwartek, 5 czerwca 2014

cała redakcja jest w Fadiman zakochana...

Zamierzałam zamieścić dzisiaj zupełnie inny fragment ze zbioru esejów Anne Fadiman W ogóle i w szczególe. Jednak ten cytat z "Podziękowań tłumaczki" (jakże rzadko zdarza się czytać podobną wypowiedź tłumacza!) doskonale wpisuje się w to, co sama myślę o autorce zbioru. A z komentarza pod tym postem wiem, że nie tylko ja...

Dzisiaj zatem - czysta przyjemność dla mnie, osoby, która także, jak tłumaczka zbioru "W ogóle i w szczególe", uwielbia Anne Fadiman:

"Kiedy w 2004 roku kupiłam i jednym tchem przeczytałam zbiór esejów Anne Fadiman pod tytułem Ex libris, poczułam jednocześnie zachwyt i zazdrość. Zachwyt - oczywiście - nad autorką: co za polot, erudycja, inteligencja, co za dowcip! Tak pisać, mój Boże, to absolutnie nieosiągalne. Dlatego też zazdrość skierowałam rozsądnie pod inny adres, a wyrażała się ona w bezsilnym pytaniu: dlaczego nie ja to tłumaczyłam?! Wprawdzie istniał cały szereg absolutnie racjonalnych i całkowicie dla mnie zrozumiałych odpowiedzi na to pytanie, jednak uczucia pozostawały nieutulone, toteż kiedy na początku roku 2008 otrzymałam e-mail z wydawnictwa Znak, wydawało mi się, że śnię:

"Szanowna Pani - przeczytałam - otóż Znak nabył ostatnio prawa do książki Anne Fadiman At Large and At Small i szukamy osoby, która podjęłaby się trudu - ale i przyjemności - przełożenia jej na polski [...] cała redakcja jest w Fadiman zakochana. Nie wiem, czy Pani w ogóle lubi tę autorkę i jej styl ani czy ma Pani czas na tłumaczenie. [...] Jeśli choć trochę Panią zaciekawiłam, bardzo proszę o kontakt."

"Czy Pani w ogóle lubi tę autorkę i jej styl" - co za pytanie: uwielbiam! "Czy ma Pani czas" - co za pytanie: nie mam! Ale z redakcją skontaktowałam się natychmiast i mimo, że w pierwszej chwili sprawa terminu wyglądała niedobrze, to po krótkiej rozmowie okazało się, że marzenia czasem się spełniają."

Anne Fadiman: "W ogóle i w  szczególe. Eseje poufałe", "Podziękowania tłumaczki". Wydawnictwo Znak, Kraków 2010, s. 235-236. Tłumaczenie: Magda Heydel

Anne Fadiman

2 komentarze:

 1. Nie znam autorki, ale potwierdzam... wybrałaś bardzo dobry cytat :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie! :-)

   Eseje Anne bardzo Ci polecam, jeśli lubisz lekko ale mądrze napisane teksty o życiu...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...