poniedziałek, 25 lutego 2013

Oto gość dostojny i drogi...

Okładka
"Szwajcarskiemu krytykowi literackiemu Ottonowi Baslerowi (1902-1984) zawdzięczamy charakterystyczną anegdotę. Otóż był z oboma pisarzami na tyle zaprzyjaźniony, że odwiedzali go nawet w jego domu w Argowii.
Gdy 6 lipca 1950 r. Tomasz Mann stanął u jego drzwi, Basler powitał go cytatem z Schillera: "Oto gość dostojny i drogi, lepszy odeń progu tego jeszcze nie przestąpił". Tomasz Mann zdumiał się, cofnął nogę ze stopnia i zareplikował przewrotnie: "Ależ, drogi przyjacielu, czy niedawno nie był u pana Hermann Hesse?". "Owszem - odparł Basler - ale wszedł do domu od drugiej strony". "Ach tak" - rzekł Tomasz Mann i raźnym krokiem przestąpił próg.
   Nim doszło do tej sceny, minęło dobre dwadzieścia lat. Hermann Hesse nazywał Manna "szelmowskim kpiarzem", Mann uważał Hessego za słowika wśród rozlicznych kanarków w klatkach niemieckiego wyrobu. Cóż takiego zrazu dzieliło tych dwóch, aby wreszcie połączyć ich więzią, która, jak wyraził się Mann w 1937 r. w laudacji z okazji sześćdziesiątych urodzin Hessego - utkana była "na równi" z różnic i podobieństw, które między nimi zachodziły?"

Volker Michels w Przedmowie do: Hermann Hesse i Tomasz Mann:  "Korespondencja". PIW, Warszawa 2006, s. 5, tłum. Małgorzata Łukasiewicz

Hermann Hesse i Tomasz Mann

2 komentarze:

 1. Bardzo sympatyczna anegdota, a szelmowsko-ornitologiczne określenia obydwóch panów trafne i dowcipne. Będę musiała sprawdzić, czy w mojej trzytomowej edycji listów Manna jest korespondencja z Hessem, czy od razu założono, że zostanie kiedyś wydana oddzielnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wydanie korespondencji Manna z Hessem obejmuje lata 1910-1955 i zawiera 141 listów, w tym kończące zbiór "Pożegnanie" zamieszczone przez Hessego 16 sierpnia 1955 roku w "Neue Zürcher Zeitung". Może to Ci ułatwi sprawdzenie. Ja to trzytomowe wydanie listów Manna będę zamawiać sukcesywnie, dlatego nie mogę Ci teraz sprawdzić, czy korespondencja obu panów tam jest. :-(
   Anegdota tak sympatycznie zaczyna książkę, że ma się ochotę czytać i czytać... :-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...