poniedziałek, 26 listopada 2012

Anchee Min: "Perła Chin"

Okładka
  "- Chciałabym się dowiedzieć, jakie są oczekiwania wobec mnie, jeśli mogę...
   - Spokojnie, droga towarzyszko, spokojnie. - Pani Mao uśmiechnęła się radośnie. - Bądź pewna, że nie powierzyłabym ci zadania, którego byś nie mogła wypełnić.
   - Ale o co chodzi, konkretnie?
   - Zadanie jest proste: napiszesz dwa artykuły. Jeden będzie zatytułowany: "Łaskawa ziemia" to trująca roślina, a drugi Wyzysk: czterdzieści lat niegodziwości Pearl Buck w Chinach. I podtytuł do tego drugiego: Zbrodnie ujawnione przez przyjaciółkę z lat dziecinnych.
   Chociaż nie miałam pojęcia, co się działo na świecie, czułam, że Pearl zrobiła coś, co dotknęło Panią Mao osobiście, coś znacznie poważniejszego niż odmowa poparcia polityki Mao w Chinach. Wiele lat później miałam się dowiedzieć, że Pani Mao marzyła o tym, żeby Pearl Buck napisała jej biografię. Po tym, jak na podstawie Łaskawej ziemi nakręcono film w Hollywood, małżonka Przewodniczącego doszła do wniosku, że jej osoba mogłaby się stać ciekawym tematem dla noblistki. Z typową pewnością siebie wysłała do Pearl swoich agentów literackich. Tytuł książki miał brzmieć Czerwona królowa, a Pani Mao jako jej bohaterka miała stylem i kolorytem przypominać Scarlett O'Harę z Przeminęło z wiatrem.
   Odmowa Pearl nadeszła szybko. W połowie Przeminęło z wiatrem, które Pani Mao oglądała po raz czternasty. Wyobrażała sobie, jak by to było pięknie, gdyby ją zagrała Vivien Leigh.
   Ziarno zemsty zostało posiane. Pani Mao poprzysięgła Pearl zgubę."
 
Anchee Min: "Perła Chin", Albatros - A. Kuryłowicz, Warszawa 2012, s. 292-293, tłum. Zofia Uhrynowska-Hanasz,

4 komentarze:

 1. Ale trafiłaś! Właśnie skończyłam czytać tę książkę. Jest wspaniałym uzupełnieniem biografii "Moje różne światy", którą napisała sama Pearl Buck. Cieszę się, że tu ją zamieściłaś. Może ktoś przeczyta, zainteresuje się książkami noblistki, a potem innymi autorami umieszczającymi akcje swoich książek w Chinach :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Literackimi Chinami "zaraziłam się" od Ciebie i bardzo Ci za to dziękuję. :-)
   Teraz mam wielką ochotę na książki samej Pearl Buck. Sprawdziłam, że w mojej ulubionej bibliotece jest trylogia "Ziemski dom" i chyba od niej zacznę. :-)

   Usuń
 2. O dziwo, książka jest u mnie w bibliotece (na razie ktoś ją przechwycił, ale ważne że jest). Ostatnio mam ochotę na jakieś egzotyczne klimaty. Będzie jak znalazł. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę Ci miłej lektury! I ciekawa jestem Twoich wrażeń. :-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...