sobota, 8 sierpnia 2015

W Tuwimowskim zbiorze dziwacznych wydawnictw znajdowały się prawdziwe perełki...

Z niecodziennych pasji słynął Julian Tuwim. Poeta kolekcjonował wydawnicze rozmaitości, w tym książki o diabłach, demonach, pchłach i szczurach (zgromadził pokaźną biblioteczkę poświęconą tym właśnie gryzoniom), słowem, o wszystkim, co nietypowe. W jego bogatym zbiorze znajdowały się takie rzadkości, jak Antologia literatury o pchłach czy dziwaczne broszury, które właściciel z dumą pokazywał przyjaciołom i nad którymi piękna żona poety Stefania Tuwimowa załamywała ręce, kolekcja bowiem z każdym miesiącem stawała się coraz pokaźniejsza i zagracała mieszkanie Tuwimów.
W Tuwimowskim zbiorze dziwacznych wydawnictw znajdowały się prawdziwe perełki, chociażby ulotka zegarmistrza, z której można było wyczytać, że "z zegarmistrzem jest jak z lekarzem, zanim właściwą diagnozę nastawi, to już choremu wszystkie członki rozchoruje"(1). Inne kuriozum: broszurka Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie podawała wykaz wyrazów kończących się na "arz" (jak "lekarz"), nieprzyzwoicie brzmiących dla... Niemców. (2)
Sporą część tych niezwykłości przechowywano  w wiklinowym koszu, którego zawartość lądowała na podłodze za każdym razem, gdy poetę odwiedzał inny miłośnik osobliwości, bibliofil i pisarz Józef Chudek. W zbiorze tym były też rozmaite utwory grafomanów, nigdy nie znalazła się natomiast pornografia, tę bowiem - uważał Tuwim - mógł kolekcjonować byle rzeźnik.

(1) i (2) - Wspomnienia o Julianie Tuwimie, pod redakcją Wandy Jedlińskiej i Mariana Toporowskiego, Czytelnik, Warszawa 1963, s. 188


Remigiusz Piotrowski: Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse. Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2014, s. 152 oraz 388 [przypiski]

2 komentarze:

 1. Jak ja lubię takie ciekawostki o pisarzach. Stają się wtedy tacy bliżsi nam.
  A pasje rzeczywiście niecodzienne.
  Dlatego też sprawdziłam w mojej bibliotece. Jest, zarezerwowałam, w drugiej połowie września powinnam dostać :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że Cię zainteresowałam tym fragmentem o Tuwimie.
   Chętnie przejrzałabym dokładniej jego (Tuwima) domową biblioteczkę, chociaż przyznam bez bicia, że szczurów nie lubię i na pewno nie przeczytałabym książek o nich. :-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...