sobota, 26 stycznia 2013

Zawsze jesteśmy na samym początku litery A

Okładka
"Zamiast epilogu
W słynnym opowiadaniu Hemingwaya Śniegi Kilimandżaro umierający bohater przypomina sobie wszystkie historie, których już nie napisze. "Znał co najmniej dwadzieścia dobrych opowiadań z tamtych stron, ale żadnego z nich nie napisał. Dlaczego?"* Kilka z nich w skrócie przytacza, ale pełna lista musi być, oczywiście, nieskończona. Półki z książkami, których nie napisaliśmy, jak i z tymi, których nie przeczytaliśmy, ciągną się daleko w ciemność najdalszych przestrzeni wielkiej uniwersalnej biblioteki. Zawsze jesteśmy na samym początku litery A."

* Ernest Hemingway, Śniegi Kilimandżaro, przeł. Mira Michałowska, w: 49 opowiadań, Warszawa, PIW, 1971, s.84 [Manguel, Moja historia czytania..., s. 475]

Alberto Manguel: "Moja historia czytania". Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, Warszawa 2003, s. 425, tłum. Hanna Jankowska

2 komentarze:

  1. Nie mam półek książek, których nie napisałam. A te nie przeczytane... Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że nie przeczyta wszystkich książek. Najważniejszy więc jest wybór. Trzeba wybierać takie książki, których czytanie nie będzie stratą czasu. Dadzą nam to, czego oczekujemy od nich, przyjemność bycia z pisarzem na kartkach jego książki:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację i bardzo fajnie to ujęłaś. Ja też nie mam półki książek, które napisałam. Mam, niestety, na domowych półkach sporo książek, których jeszcze nie przeczytałam, a jest to przecież mikroskopijna kropelka w literackim oceanie. I jest tak, jak piszesz, na niektóre książki po prostu szkoda czasu. A więc to jednak dobrze, że przeczytanie wszystkich książek nie jest możliwe. :-)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...