środa, 24 października 2012

Ulysses Moore: "Kamienni strażnicy" (1)


Okładka
"Jason zaczął przeglądać mosiężne tabliczki określające tematykę książek ustawionych na poszczególnych półkach w bibliotece Willi Argo.
Z kuchni na dole dochodził brzęk talerzy zmywanych przez mamę, a za oknem wiatr giął gałęzie drzew w parku. Z nosem zadartym ku górze Jason przeszedł obok starego fortepianu, obok kanapy z bawolej skóry, obok kręconych fotelików, przez cały czas wpatrując się uważnie w grzbiety książek oprawionych w skórę, z wytłaczanymi złoconymi literami wytartymi ze starości, z czarnymi literami i bez liter. Tomy wysokie i cienkie - traktaty anatomiczne pełne obrzydliwych rysunków, małe kompendia z konstelacjami gwiazd i opasłe tomiska encyklopedii, podręczniki z rysunkami grzybów i wszystkimi ich dziwnie brzmiącymi nazwami łacińskimi. Przejrzał długie szeregi powieści, dzienników podróży, zbiory atlasów i esejów filozoficznych. Kiedy tak przeglądał tom za tomem, wydawało się, że z góry, z sufitu, obserwują go z zainteresowaniem przodkowie rodziny Moore, wymalowani tam na potężnym obrazie drzewa genealogicznego."

Ulysses Moore: "Kamienni strażnicy". Cykl "Wrota czasu", tom 5. Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk - Inwestycje, Ożarów Mazowiecki 2007, s. 74-75, tłum. Bożena Fabiani

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...