sobota, 27 października 2012

Hong Ying: "Córka rzeki"

Okładka
"W kącie stał popękany porcelanowy wazon posklejany cementem. Dostrzegłam na nim ślady dawnego malowidła. Obok biblioteczki na konsolce zauważyłam staroświecki gramofon. Za oknem bambusowy gaj połyskiwał szmaragdowo w deszczu. Świeże pranie wisiało na bambusowym kiju wspartym o słupki werandy, susząc się cierpliwie w przesyconym wilgocią powietrzu.
Na krzesłach, na łóżku, na komódce - wszędzie leżały książki. I gazety. Jemu i jego przyjaciołom książki były niezbędne do życia; potrafili przesiedzieć cały wieczór zanurzeni w lekturze albo dyskutować do rana o jakiejś powieści czy losie któregoś z fikcyjnych bohaterów."


Hong Ying: "Córka rzeki". Bertelsmann Media 2002, 253 s., tłum. Anna Zielińska

2 komentarze:

 1. Od dawna mam bzika na punkcie literatury orientalnej, staram się śledzić na bieżąco nowości i jestem zaskoczona, że o tej książce nigdy, ale to nigdy nie słyszałam. Dzięki za informację i smakowity cytat! A "Córkę rzeki" właśnie przed chwilą nabyłam. :)
  Zauważyłam, że ostatnio jest wysyp powieści, w których Chiny/Wietnam występują tylko w roli dekoracji do romantycznej opowiastki. Książka Hong Ying wydaje mi się o wiele bardziej wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. :-) Ja o tej książce wiem od Bogny, sama też bym na nią nie trafiła. Życzę Ci miłej lektury. :-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...